För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Avtalet mellan Stockholm Globe Arenas och Ridsportförbundet om det evenemang som man gemensamt drivit de senaste 20 åren - Stockholm International Horse Show – förlängs inte efter 2013.
Vilka turister vill européerna helst slippa på semestern? Flygjämförelsesajten Skyscanner undersökte om vilken nationalitet som är otrevligast.
Scandic är återigen den mest hållbara hotellkedjan enligt Sustainable Brands, den årliga undersökning som rangordnar företags miljöansvar och sociala ansvarstagande.
Rezidor Hotel Group, ett av de snabbast växande hotellföretagen i världen, har igen utsetts till världens mest etiska företag. Den amerikanska tankesmedjan Ethisphere Institute har för tredje året i rad gett utmärkelsen till Rezidor för etiskt ledarskap.
Storsjöbygden är en turisttrakt men för att tillgängliggöra utbudet krävs en samordnande funktion som driver utvecklingen framåt. Därför ligger nu projekt Destination Storsjön i startgroparna på Jämtland Härjedalen Turism, JHT.
Nu invigs 159 nyrenoverade rum på Radisson Blu Royal Viking Hotel. De är designade av Christian Lundwall Arkitekter AB och rummen är skapade efter två olika konceptrum: “Naturally cool” och ”New York Mansion”.
Tallink Silja storsatsar på underhållning. Nu startar vårens Fiesta och samtliga Tallink Siljas fartyg bjuder in till latinska rytmer och tropisk festivalstämning. Det bjuds på underhållning i världsklass och restaurangerna dukar upp till dignande fest.
Utmärkelsen Årets framtidschef tilldelades Sunniva Fallan Röd vid Kompetensgalan 2012. Priset ska gå till en chef som genom lyhördhet och mod att tänka nytt, har lett yngre medarbetare mot goda resultat.
Margareta Thorgren har tillträtt en nyinrättad tjänst som kommunikationsdirektör inom hotellkedjan Scandic. Hon har sedan 2006 arbetat som kommunikationsdirektör på livsmedelsföretaget Scan.
Årets Ametist 2012 har tilldelats Ulfsunda Slott i Bromma. Det tillkännagav Informus juryordförande Ninni Dickson som lämnade över priset på mässan Möten & Events i Kista.
Få det bästa av Bomans – bo i våra vackraste och största hotellrum. Förutom vår goda och vällagade mat, varma och generösa service är Bomans känt för sina fantasirika och exklusiva miljöer och hotellrum. Uppgradering till Bomans minisviter och sviter ingår i priset.
Vi bjuder på Romersk simhall & SPA!
Sommaren är till för att firas! Under bar himmel på vår historiska borggård eller i vårt slottstält dukar vi upp för en grillfest. Här njuter ni av en välsmakande grilltallrik och en Ulfsunda Slottsöl. Skåla, mingla och låt kvällen ta er med på en resa fylld av skratt och glädje.
För er som vill vara ute i god tid så finns vårt – Boka tidigt-paket. Planera inför hösten redan nu och gör en bokning med ankomst AUGUSTI-NOVEMBER 2025 – så erhåller ni rabatter om ni bokar senast 30 maj! Vi bjuder på Sjöbastun med utomhusbubbelbad 1 timme (värde fr 3000 kr) + Ost & korvbricka (värde 99 kr/pers).
Mellan maj och september erbjuder vi konferensgrupper (min. 25 personer) att kostnadsfritt uppgradera sin 3-rätters middag till en ljuvlig grillbuffé. Kockarna står ute i vår blommande rosengård och serverar direkt från grillen.