För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Comwell Varbergs Kurort utsågs 26 januari både till ”Bästa konferensanläggning med övernattning” och mottagare av ”Den Stora Utmärkelsen”, när branschpriset SSQ Award delades ut. Dessutom fick Comwell Aspenäs och Varbergs Kurort dela ett särskilt hedersomnämnande för sitt medarbetarperspektiv.
Sedan tidigare har man som privatperson kunnat köpa avbeställningsförsäkringar för resor. Nu kan företag och organisationer trygga sina konferenser med en generös avbeställningsförsäkring som gör att företaget kan skydda sig från oönskade kostnader vid inställd konferens.
Det var fjärde året i rad som webbtjänsten Informus delade ut sin utmärkelse till mötesbranschens bästa hemsida. En femmannajury med representanter från såväl reklam- som mötesbranschen har under hösten bedömt många olika sidor i jakten på den bästa. Juryns ordförande Christina Knight från Ogilvyone delade tillsammans med Mikael Bengtson från Informus ut de tre priserna på Kistamässan.
– Det är fantastiskt spännande att få komma till Sveriges mest anrika och hyllade hotell, Grand Hôtel. Det känns oerhört stimulerande att vara en del av företagets fortsatta utveckling, säger Marie-Louise Kjellström.
Drygt två veckor har passerat sedan den omfattande jordbävningen på Haiti som har skördat många liv, hem och stora delar av landets redan bräckliga infrastruktur. Siggesta Gård har bestämt sig ...
Sånga-Säby är inne i en spännande expansion som har gett konferensanläggningen bland annat en ny restaurang för 100 personer, en ny bastu- & gymavdelning vid Mälarens strand, ett 40-tal nyrenoverade hotellrum samt en förnyelse av den yttre miljön. Nu är det dags för nästa etapp.
Northern Hotel Holdings AB bedriver hotell- och eventverksamhet i Arjeplog samt förarutbildning och biltester i Skellefteå. Northern Hotel Holdings driver och äger bland annat tre stycken hotell i ...
För sjunde året i rad presenterar fotografen Caroline Roosmark tillsammans med journalisten Åsa Mattsson kalendern "Årets kvinnor och Män". Här porträtteras 12 kända svenskar kända med kända sagor, myter och roller som utgångspunkt.
Lise Elmquist efterträder idag Åsa Svedjetun som Hotelldirektör för First Hotel Grand i Falun. Lise Elmquist, som är född och uppväxt i Falun, har 15 års erfarenhet från hotellbranschen och kommer närmast från Green hotell i Tällberg.
Tanja Jezewski tillträder idag som ny marknadschef på Högberga Gård på Lidingö. Tanja kommer närmast från Tammsvik Konferens & Herrgård och Krägga Herrgård där hon haft det övergripande ansvaret över marknad och försäljning. Varumärke, framgångsrika möteskoncept och webnärvaro har varit några av hörnstenarna i arbetet.
Kombinera möten med energigivande upplevelser i sommar. På Hooks Herrgård i Småland njuter ni av fantastisk mat och dryck, nybakat konferensfika och härliga teamaktiviteter. Boka er konferens under v. 24–34 till extra fina priser. Dessutom bjuder vi på spa eller padel utan extra kostnad.
Blicka ut över ett grönskande sommar-Stockholm och glittrande vatten – fira sommarens höjdpunkt hos oss på Villa Foresta, den perfekta platsen för en oförglömlig sommarfest och konferens!
Nya ägare, ny restaurang, nytt koncept – dags att testa Skärgårdens nya destination!
Oavsett om ni är en liten ledningsgrupp eller ett stort team, erbjuder vi på Björkhaga och Mullsjö Hotell & Konferens en inspirerande miljö med hög service. Boka er övernattningskonferens våren 2025, så bjuder vi på lokalhyran!
Boka en inspirerande dag på Isaberg Höganloft som kombinerar produktiva möten med en härlig grillbuffé och spännande rodelåkning. Låt oss skapa oförglömliga minnen tillsammans - en perfekt balans mellan arbete och nöje!