För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Comwell Varbergs Kurort utsågs 26 januari både till ”Bästa konferensanläggning med övernattning” och mottagare av ”Den Stora Utmärkelsen”, när branschpriset SSQ Award delades ut. Dessutom fick Comwell Aspenäs och Varbergs Kurort dela ett särskilt hedersomnämnande för sitt medarbetarperspektiv.
Sedan tidigare har man som privatperson kunnat köpa avbeställningsförsäkringar för resor. Nu kan företag och organisationer trygga sina konferenser med en generös avbeställningsförsäkring som gör att företaget kan skydda sig från oönskade kostnader vid inställd konferens.
Det var fjärde året i rad som webbtjänsten Informus delade ut sin utmärkelse till mötesbranschens bästa hemsida. En femmannajury med representanter från såväl reklam- som mötesbranschen har under hösten bedömt många olika sidor i jakten på den bästa. Juryns ordförande Christina Knight från Ogilvyone delade tillsammans med Mikael Bengtson från Informus ut de tre priserna på Kistamässan.
– Det är fantastiskt spännande att få komma till Sveriges mest anrika och hyllade hotell, Grand Hôtel. Det känns oerhört stimulerande att vara en del av företagets fortsatta utveckling, säger Marie-Louise Kjellström.
Drygt två veckor har passerat sedan den omfattande jordbävningen på Haiti som har skördat många liv, hem och stora delar av landets redan bräckliga infrastruktur. Siggesta Gård har bestämt sig ...
Sånga-Säby är inne i en spännande expansion som har gett konferensanläggningen bland annat en ny restaurang för 100 personer, en ny bastu- & gymavdelning vid Mälarens strand, ett 40-tal nyrenoverade hotellrum samt en förnyelse av den yttre miljön. Nu är det dags för nästa etapp.
Northern Hotel Holdings AB bedriver hotell- och eventverksamhet i Arjeplog samt förarutbildning och biltester i Skellefteå. Northern Hotel Holdings driver och äger bland annat tre stycken hotell i ...
För sjunde året i rad presenterar fotografen Caroline Roosmark tillsammans med journalisten Åsa Mattsson kalendern "Årets kvinnor och Män". Här porträtteras 12 kända svenskar kända med kända sagor, myter och roller som utgångspunkt.
Lise Elmquist efterträder idag Åsa Svedjetun som Hotelldirektör för First Hotel Grand i Falun. Lise Elmquist, som är född och uppväxt i Falun, har 15 års erfarenhet från hotellbranschen och kommer närmast från Green hotell i Tällberg.
Tanja Jezewski tillträder idag som ny marknadschef på Högberga Gård på Lidingö. Tanja kommer närmast från Tammsvik Konferens & Herrgård och Krägga Herrgård där hon haft det övergripande ansvaret över marknad och försäljning. Varumärke, framgångsrika möteskoncept och webnärvaro har varit några av hörnstenarna i arbetet.
Fredriksborg Hotell ger 20% rabatt samt kostnadsfri exklusivitet till hela hotellet!
Passa på att boka din konferens på Nalen och ta del av ett fantastiskt erbjudande under 2025! Nalen bjuder på lokalhyran i utvalda rum vid bokning av konferens med heldagspaket. Bokas senast 30/06/25 och i mån av plats och går ej att kombinera med andra erbjudanden.
Nya ägare, ny restaurang, nytt koncept – dags att testa Skärgårdens nya destination!
Ha din nästa konferens i inspirerande miljö vid havet! Perfekt för teambuilding och kreativa samtal. Just nu erbjuder vi ett förmånligt mötespaket. Begränsat antal platser – boka idag!
Ge teamet en inspirerande nystart på Båsenberga Hotell & Konferens! Här kombineras effektiva möten med naturnära upplevelser och vällagad mat. När ni genomför er konferens under april 2025 bjuder vi på ett exklusivt tillval för en extra minnesvärd konferens: välj mellan smidig busstransport, teambuilding i naturen, avkopplande gong-bad, dubbel-bubbel eller en smakrik afterwork med sörmländska tapas.